Olejowanie włosów: na sucho czy mokro?

Olejowanie włosów to prosty i szybki sposób na poprawienie ich kondycji. Nie potrzebujemy kupować profesjonalnych produktów, wystarczy użyć tego, co już mamy w swoim domu. Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia brzmi: olejować na sucho, czy na mokro? W tym artykule postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości. 

Czy warto olejować włosy? 

Jeśli nadal się zastanawiacie, czy spróbować olejowania włosów, odpowiedź jest jedna: TAK! Ten zabieg jest prosty i niezwykle skuteczny. Zarówno zdrowe, jak i zniszczone włosy skorzystają z tego sposobu. Efektem jest przede wszystkim wygładzenie włosów, a co za tym idzie – piękny błysk. Oprócz tego ich kondycja znacznie się poprawia, ponieważ włosy są nawilżone i odżywione od środka, a także są bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Metody olejowania włosów

Są 3 najczęściej stosowane metody olejowania włosów. Przedstawimy teraz ich plusy i minusy.

1. Olejowanie włosów na sucho 

 • najszybszy sposób
 • wygoda
 • olej się ciężko zmywa
 • można źle oszacować ilość oleju

2. Olejowanie włosów na mokro

 • łatwość rozprowadzania
 • włosy najbardziej wchłaniają drogocenne substancje
 • można pobrudzić ubranie
 • trzeba zaopatrzyć się w dodatkowy produkt

3. Olejowanie włosów w misce 

Ten sposób polega na nalaniu oleju do miski z ciepłą wodą, a następnie zanurzeniu w niej włosów. Ma to trwać zaledwie 3-4 minuty. Po tym czasie wiążemy włosy i nakładamy czepek foliowy. Po godzinie nakładamy odżywkę, a po kilku minutach spłukujemy całość letnią wodą. Na końcu myjemy włosy.

 • łatwość zmywania oleju
 • równomierne pokrycie włosów
 • sposób jedynie dla długich włosów
 • długo trwa

Olejowanie włosów na sucho i mokro – krok po kroku

Krok 1 

Niezależnie od wybranego sposobu, najpierw rozczesujemy włosy.

Krok 2 – opcjonalnie

Jeśli wybrałyście sposób na mokro, to czas na nałożenie podkładu na włosy. Może to być hydrolat, żel aloesowy, bądź woda z miodem.

Krok 3

Czas na nałożenie oleju na włosy. Na włosy do łopatek jedna łyżka oleju będzie odpowiednia. Sposób aplikacji jest bardzo prosty – rozprowadzamy go po kolei na pasmach włosów. Olej możecie nałożyć również na skalp głowy, ale nie jest to konieczność. Następnie związujemy włosy w koczek, lub warkocz. Na koniec możecie nałożyć czepek foliowy.

Krok 4

Zmywamy olej chłodną wodą. Jednak kluczowe jest nałożenie odżywki (najlepiej bez silikonów). To właśnie odżywka emulguje olej, a więc najlepiej go zmywa. Po kilku minutach zmywamy całość chłodną wodą – nie żałujmy jej. Następnie przystępujemy do standardowego umycia włosów, a po możemy nałożyć odżywkę bądź maskę.

Sposób dodatkowy: Olejowanie włosów na odżywkę

Na początek warto dodać, że niektórzy nie uważają tego za jedną z metod olejowania. Jest to bardziej sposób na wzmocnienie działania maski, bądź odżywki. Polega on na tym, że do produktu dodajemy kilka kropelek wybranego oleju, mieszamy i dopiero nakładajmy na włosy. Po standardowym czasie – zmywamy. Dzięki olejowi maska (lub odżywka) zadziała jeszcze intensywniej.

Jaki olej wybrać?

Początkowo możecie wybrać olej, który macie w domu. Być może Wasze włosy go pokochają! Oprócz tego możecie kupić gotową mieszankę olejów. Oczywiście warto dobrać olej do swojej porowatości, a sprawdzicie ją tutaj: nanoil.pl/test-na-porowatosc Warto dodać, że po zrobieniu krótkiego testu, system pokaże, jakie oleje sprawdzą się u Was najlepiej.

Artykuły warte uwagi